Get Adobe Flash player

За визначенням І. Павлова, в основі людської психіки лежить вроджена властивість нервової системи - темперамент. Темперамент - стійке утворення. Його не можна змінити, але можна й потрібно навчитися керувати ним, володіти собою.
Він впливає на обробку та сприйняття інформації, отже, і на основні пізнавальні процеси, зокрема на пам'ять.

Сангвінікові потрібно 5-8 повторень, щоб запам'ятати інформацію,але зберігається вона недовго.
Флегматик потребує 12-13 повторень і запам'ятовує інформацію на все життя.
Холерикові достатньо 4-5 повторень. Але він зберігає інформацію дуже довго.
Що стосується меланхоліка, то 17-20 повторів допомагають запам'ятати інформацію, але вона швидко забувається.
Звідси випливає принцип індивідуального підходу до дітей при їх навчанні, який обов'язково потрібно враховувати.
Помилки під час запам'ятовування:
- Надмірна (більше 2-3 разів ) кількість повторювань.
- Занадто великий обсяг інформації.
- Використання тільки механічної пам'яті. Щоб запам'ятовувати - потрібно зрозуміти.
- Запам'ятовування у стані втоми або тривоги.
Цікава інформація
Якщо уважно подивитися на будь-який предмет, а потім заплющити очі, то побачене залишає слід у пам'яті. Те саме відбувається після того, як людина що-небудь почула чи відчула.
Слід, що виник у пам'яті, з'явився на якусь мить, але він має дуже велике значення для запам'ятовування. Досліджено. Що тривалість збереження цих слідів залежить від того. Якими органами відчуттів відбувається сприймання. Найменше зберігаються зорові сліди, звукові - більш тривалі, а тактильні тримаються декілька секунд. Ця здатність забезпечує людині безперервне сприйняття навколишнього світу.Тренування пам'яті
Приступаючи до занять із дитиною, необхідно постійно пам'ятати головне правило вправи дають результат за умов позитивного настрою і дитини, і дорослого. Дитина потребує постійного підбадьорювання, підтримки, схвалення. Вправляючись, дитина має відчути смак свого успіху.
ПАМ'ЯТАЙТЕ, що пам'ять дитини тісно пов'язана з мисленням, увагою, уявою. Тому не сконцентровувайтесь лише на розвитку пам'яті, дбайте про загальний інтелектуальний розвиток малюка.
Підбір вправ для тренування пам'яті залежить від індивідуальних особливостей, проте є загальні положення, які варто враховувати кожному. Пам'ять можна тренувати, безперечно виконуючи три умови:
- праця ;
- наполегливість;
- регулярність.
Вправи на розвиток різних видів пам'яті
Вправа на розвиток зорової пам'яті
Дорослий пропонує дитині після прогулянки згадати те, що вона побачила на вулиці, і те, що найбільше запам' яталося, сподобалося намалювати або зліпити, зробити аплікацію.
Вправа на розвиток образної пам'яті Дитині пропонують слова: бджілка, квітка, виноград, чашка, пташка, лопата, сніговик, риба, гриб, дерево, сонечко, ялинка, зошит, стіл, яблуко і пропонують запам' ятати їх за допомогою рухів руками, ногами, головою, звуків, різноманітних поз, і того, що буде нагадувати це слов.
За 10 хвилин дитина відтвопрює те що запам'ятала.
Із запропанованого ряду можна вибрати будь-які слова, починати краще з 5-7.