ЗДО № 31

Дитина відмовляється їсти...

 

Відсутність апетиту або систематичні відмови від їжі - проблема, яка часто зустрічається у дітей молодшого віку і спонукає батьків консультуватися з лікарем. У більшості випадків причина носить не медичний, а поведінковий характер: дитина намагається перехопити ініціативу під час прийому їжі (як і в інших сферах повсякденного життя) і командувати батьками.
Такі дії нерідко є результатом надмірної опіки з боку батьків чи ставленням до харчування в сім'ї. Що робити, коли дитина відмовляється їсти?

Причини відмови від їжі

Зазвичай батьки вирішують, скільки їжі потрібно дитині, проте дитина знає свої потреби краще, ніж будь-хто інший. Дітям потрібно більше сил, ніж дорослим (у перерахунку на вагу тіла), але вони їдять менше. Повнота - зовсім не ознака здоров'я. Дітям, схильним до сидячого способу життя, бракує апетиту, їм не треба поповнювати запаси енергії так само часто, як рухливим дітям. Шлунок дитини не настільки місткий, як шлунок дорослого, отже, їжі йому потрібно менше. Деякі діти втрачають апетит тому, що їх перегодовують.

Відсутність інтересу

Перенесення прийому їжі на інший час протягом дня або в інше місце може позбавити дитину апетиту та інтересу до їди. Капризи дитини можуть бути реакцією на ставлення батьків до їди. Деякі батьки, боячись, що дитина погано їсть, готують замість відкинутих страв інші. Це тільки спонукає дитину частіше відмовлятися від їжі в надії отримати нарешті улюблене блюдо.

Психічні порушення

У багатьох сім'ях дітей старанно годують для того, щоб їх повнота свідчила про невтомну турботу батьків. При цьому зазвичай застосовуються будь-які засоби: вмовляння і погрози, ігри, відволікаючі моменти, підкуп, примус і навіть годування насильно. У всіх цих випадках дитина бунтує ще активніше і рішуче відмовляється від їжі. Іноді втрата апетиту пов'язана зі спогадами про неприємні події під час їжі. Дітей часом змушують їсти, коли у них немає апетиту - через хворобу, тому що їм не подобається їжа, просто не хочеться. Спогади про ці інциденти спонукають дитину відмовлятися від їжі. Відсутність апетиту може бути причиною смутку, тривоги, депресії. Необхідно поговорити з дитиною і з'ясувати, що її турбує.

Симптом хвороби

Втрата апетиту у дитини протягом дня - один із загальних симптомів будь-якої хвороби. Інфекції, які часто трапляються у дітей молодше 6 років, викликають відмову від їжі. Але це найменш поширена причина втрати апетиту у дітей.

Допоможіть дитині харчуватися правильно

Перш за все, потрібно застосовувати інший підхід до процесу харчування дитини протягом дня. Діти і батьки повинні розглядати обіди та сніданки як можливість поспілкуватися, зібратися разом, поговорити про те, як пройшов день. В результаті спільний прийом їжі за загальним столом стає приємною подією. Не реагуйте на зауваження дитини про їжу примусом, спорами або криком. Прийом їжі має бути гармонійною, невимушеною подією; хваліть дитину, коли вона їсть, як і годиться. Заводьте розмови, вчіться домовлятися з дитиною, інакше вона спробує взяти ініціативу в свої руки. Але не всі діти харчуються однаково: одним потрібно більше їжі, іншим менше. Не змушуйте дитину доїдати все, що лежить у нього в тарілці, але прослідкуйте, щоб він спробував кожне запропоноване блюдо. Краще класти їжу невеликими порціями, а якщо дитина захоче ще, покласти йому добавки. Не порівнюйте дитину з його братами і сестрами, а також з іншими дітьми. Тепер ми знаємо, чому дитина відмовляється їсти протягом дня.

5 секретів для хорошого апетиту дитини

1. Час і кількість

Вважається, що до 3 років дитина з 5-разового харчування повинна перейти на 4-разове. Оптимально буде спланувати день так, щоб дитина їла щонайменше через 2-3 години.
Звісно, їжа має бути різноманітна та здорова. Красиво оформлена їжа допоможе нагодувати малоїжку. Також у цій нелегкій справі допоможуть гарна ложка, виделка і тарілка, куплені спеціально для малюка.
Важливо дитину годувати в один і той самий час, адже тоді в неї вироблятиметься рефлекс, виділятиметься шлунковий сік і з'являтиметься почуття голоду.
Крім дотримання режиму харчування, важлива й постійна кількість їжі. І не варто насильно намагатися нагодувати дитину. Їжа, яку запхнули силою, навряд чи піде дитині на користь.

2. Їмо разом

Привчай дитину до того, що вся сім’я їсть за столом. По-перше, як свідчить прислів'я, апетит з'являється під час їжі. Тобто вигляд людей, які їдять із апетитом, уже викликає бажання і самому щось з'їсти. По-друге, так дитина швидше навчиться самостійно їсти. Ну, а по-третє, саме спільна трапеза допоможе дитині влитися в сім’ю та відчути себе рівноправним її членом.

3. Нудно чи надто весело?

В ідеалі малюк повинен звикати їсти в тому самому місці, найкраще на своєму стільчику й у кухні. Але не завжди це можливо. По-перше, дитині нудно їсти. І нудно їсти може бути навіть досить дорослій дитині років 7-8, адже процес їжі займає доволі багато часу. Можливо, дитина саме тому й відмовляється їсти, бо їй не подобається сам процес. У такому випадку спробуй розважити малюка під час трапези. Наприклад, розкажи історію, почитай книжку.
Звісно, дієтологи не дуже схвалюють такі годування, оскільки традиційно дитина повинна їсти в спокійній атмосфері. Але на практиці, якщо не лицемірити, дотримуватися цього правила вдається не всім батькам. Особливо, якщо малюк погано їсть.
Хоча ситуація може бути й зворотною. Наприклад, у домі надто галасливо та людно, тому дитина відмовляється їсти. Тож у всьому важливий баланс.

4. А як щодо перекусів?

Якщо твоя дитина погано їсть, проаналізуй, перш ніж називати її малоїжкою, що протягом всього дня з'їдає малюк. Цілком можливо, що дрібні перекуси – печиво, цукерки, горіхи, солодкі напої – відбивають у дитини апетит.
Заміни солодощі яблуками, не давай солодкі напої перед їжею, заміни їх несолодким і нежирним кефіром або йогуртом. А газовані солодкі напої, чіпси, цукерки та сухарики взагалі краще викреслити з раціону дитини, і що надовше, то здоровішою вона буде.

5. Прогулянка і пригода

Морозна прогулянка – кращий засіб для прекрасного апетиту. А ще краще прогулянка з пригодою. Якщо на вулиці надто холодно (-10), вивести дитину однаково можна, але хвилин на 20-30.
Тільки обов'язково на цей час заплануй якусь справу: зліпіть сніговика або фортецю, почистіть сніг із доріжок. Якщо під час прогулянки малюк активно рухатиметься, апетит у нього буде прекрасний протягом цілого дня.
Якщо дитина погано їсть, важливо зрозуміти причини. І точно встановити, що у неї нічого не болить. Адже поганий апетит може бути й результатом дисбактеріозу, і алергії, і прорізування зубів. Але в будь-якому разі одразу панікувати не варто. Адже у дітей, як і в дорослих, є періоди, коли їсти нічого взагалі не хочеться. А їм на зміну приходять періоди, коли дитина проситиме добавки.

Головне меню

Вхід на сайт